Trasa niebieska – dookoła Blachowni

Tak jak wszystkie pozostałe propozycje rowerowych przejażdżek, rozpoczyna się i kończy przy wypożyczalni. Liczy niespełna 30 kilometrów i prowadzi przeważnie obrzeżami zabudowy miejskiej. Ciekawe miejsca to : zbiornik wodny zwany Jeziorem Blachownia, hałda pokopalniana i droga po dawnej kolejce służącej do transportu rudy żelaza do pieców prażalniczych, kapliczka w Konradowie, tor kartingowy na którym Robert Kubica doskonalił pierwsze wyścigowe umiejętności, dzielnica Ostrowy – dawne centrum komunikacyjne Blachowni, dzielnica Cisie ze źródełkiem Św. Huberta i najstarszym w gminie pomnikiem przyrody (trzechsetletni dąb Henryk).

osir8_minSpod budynku OSiR-u dojeżdżamy do ul. Ks. Kubowicza, gdzie skręcamy w lewo, a później w prawo na ścieżki biegnące w sąsiedztwie brzegów zbiorników wodnych, aż do grobli Jeziora Blachownia. Dalej kierujemy się wg mapy ze śladem trasy lub zgodnie ze wskazaniami nawigacji turystycznej, porównującej bieżącą pozycję z uprzednio wprowadzonym do urządzenia gps śladem trasy. Wycieczka prowadzi do miejsc związanych z nieodległą historią miasta, które przez lata żyło w symbiozie z przemysłem metalurgicznym i kopalnictwem rud żelaza.

UWAGA

W związku z budową autostrady A1, a konkretnie węzła Blachownia, w chwili obecnej niemożliwy jest przejazd proponowanym śladem na odcinku biegnącym z Wyrazowa (od toru kartingowe) na południe, w kierunku osady Walaszczyki. Po zakończeniu tej inwestycji zapewne wytyczymy ścieżki dla nowego przebiegu tego fragmentu trasy, ale póki prace jeszcze trwają proponujemy tymczasową korektę, z którą w porównaniu do śladu dotychczasowej niebieskiej trasy można zapoznać się tutaj. Dodatkowo proponujemy kilka niewielkich korekt, czyniących przejazd atrakcyjniejszym. Dokładne informacje, wraz z możliwością pobrania pliku ze śladem, są dostępne pod tym linkiem.

Pod każdym opisem trasy jest publikowana galeria fotografii, dokumentująca ciekawsze miejsca towarzyszące wycieczkom. Wcześniejsza miniatura z obrazem mapy prowadzi do internetowego źródła informacji o przebiegu i charakterystyce trasy wycieczki. Można tam wybrać różne podkłady mapowe włącznie z satelitarnym widokiem okolicy, przeanalizować profil drogi, obejrzeć animacje przejazdy w programie Google Earth, pobrać plik ze śladem w dowolnym formacie zapisu.

osir7_min

Plik ze śladem trasy w wybranym formacie zapisu, można pobrać ze strony opisowej linkowanej do mapy.

Reklamy