Mam rower i co dalej … ?

Jeżeli wcześniej nie zapadły decyzje jaką wybrać trasę  rowerowej wycieczki, pora by temu wyzwaniu sprostać. Pierwsza pomocą może być folder Wypożyczalni, który proponuje pięć tras w bliższe i dalsze okolice Blachowni. Zawiera również schematyczną mapę ich przebiegu. Mapy bardziej dokładne można przeanalizować na planszach zainstalowanych na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz pod tym linkiem (publikacja za zgodą Wydawnictwa PLAN). Pełną, papierową (również w wydaniu wodoodpornym) wersję mapy, obejmującą tereny sugerowanych wycieczek, pod nazwą : Okolice Częstochowy – Część Zachodnia, można nabyć w recepcji OSiR-u lub w Wydawnictwie Kartograficznym PLAN albo w oddziałach Informacji Turystycznej. Sklep internetowy wydawnictwa oferuje również wersje cyfrowe map, pod najbardziej popularne programy do turystycznej nawigacji GPS, takie jak TtekBuddy, TwoNav i Garmin. Tam też znajdziemy doskonałą instrukcję jak posługiwać się freeware’owym programem TrekBuddy, który można instalować prawie na każdym z obecnie oferowanych telefonów komórkowych z odbiornikiem GPS (za wyjątkiem platformy Windows Phone). Program ten, z autorskim interfejsem można nabyć w sklepie internetowym wydawnictwa, albo pobrać darmowo ze strony autora, jako aplikację uniwersalną, która również zawiera polską wersję językową. Resztę informacji oferuje polskojęzyczne forum TrekBuddy. Polecamy również komercyjną wersję programu TwoNav (aktualna cena trzech bezterminowych licencji, na trzy dowolne komórki – ok. 25 zł), który różni się od TrekBuddy możliwością dowolnego skalowania mapy oraz wyborem ustawienia mapy albo kierunku ruchu, albo w położeniu statycznym pn-pd. Jest jeszcze wiele innych funkcjonalności przemawiających za wyborem programu TwoNav, jak choćby bezpłatny dostęp do bardzo dokładnych map topograficznych Polski. Polecamy również zupełnie bezpłatny program OruxMaps przeznaczony do instalacji na wszystkich wersjach Androida, dostepny tutaj. Użytkownikom oprogramowania Garmin oraz OruxMaps polecamy niezwykle dokładną i pełną aktualnych szczegółów autorską mapę Krzysztofa Świtalskiego

Mając sprzęt nawigacyjny z oprogramowaniem będzie można pewnie poruszać się po okolicy, a chcąc skorzystać z sugerowanych na mapach planszowych i w folderze tras, wystarczy wprowadzić we właściwe dla programu nawigacyjnego katalogi pliki śladów „gpx” i realizować przejażdżkę. Te pliki oferujemy do pobrania w opisach proponowanych tras, które zamieszczone są w kolejnych notkach. Alternatywnie do mapy turystycznej chronionej prawami autorskimi stawiamy do Państwa dyspozycji ogólnodostępne mapy tego samego obszaru z możliwością pobrania ich w plikach, odpowiednio dla programów :

  • TrekBuddy – atlas składający się z trzech warstw, o różnej skali odwzorowania (po pobraniu rozpakować do folderu maps)
  • TwoNav i OruxMaps (plik jest kompatybilny dla obu programów)
  • Garmin – postępować zgodnie ze wskazówkami autora mapy. Ten sam plik z mapa wektorową współpracuje z programem OruxMaps.

osir6_min

Reklamy